Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Prostata

Co vás čeká na cestě za léčbou

průvodce procesem léčby

Klíčovým a zásadním pro úspěch léčby rakoviny prostaty je její přesné plánování

Protonová léčba rakoviny prostaty je ambulantní a bez nutnosti hospitalizace. Po vstupní konzultaci a diagnostických vyšetřeních sestaví tým odborníků Protonového centra ozařovací plán, který je připraven na míru každému pacientovi. Následně budete na ozařování docházet do Protonového centra v přesně stanovených dnech a čase, který bude rezervován pouze pro vás, a budete moci o něm rozhodovat. Nemusíte se tak bát dlouhého čekání. Samotné ozařování trvá několik minut. Celkový čas, který v Protonovém centru během jedné návštěvy strávíte, včetně konzultace a přípravy, by neměl překročit jednu hodinu.

Léčba je ambulantní, bezbolestná a bez nutnosti hospitalizace.

PROCES LÉČBY


Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření v Protonovém centru

V případě, že vám již byla diagnostikována rakovina prostaty, nejdůležitějším krokem je objednat se na vstupní konzultaci a nechat se vyšetřit našimi lékaři. Během vstupní konzultace lékař posoudí váš zdravotní stav a určí, zda je vaše diagnóza vhodná pro protonovou léčbu. Pokud bude vaše diagnóza vhodná, podstoupíte vyšetření u našeho urologa. Následně vám odborníci sestaví ozařovací plán a navrhnou individuální plán léčby, který bude uzpůsoben vašim potřebám.

Vstupní vyšetření v Protonovém centru je zdarma. Stačí se obrátit na naše koordinátorky léčby a domluvit si s nimi nejvhodnější termín konzultace na telefonním čísle +420 222 998 989 nebo nás kontaktovat prostřednictvím formuláře.

Diagnostika

Diagnostika

Všechny potřebné přístroje k přesné přípravě ozařování máme k dispozici pod jednou střechou v našem Protonovém centru. Potřebná vyšetření tak podstoupíte rychle a bez čekání. Garantujeme špičkovou kvalitu léčby, a proto pracujeme s nejmodernější diagnostikou:

Součástí přípravy před protonovou léčbou rakoviny prostaty je také zavedení zlatých zrn do prostaty (třech malých zlatých tělísek). Poloha prostaty se díky zavedeným zrnům stane viditelná na rentgenovém snímku. Před každým ozářením tak bude možné upravit polohu pacienta (prostaty), aby byl svazek protonového záření směřován vždy přesně do nádoru. Zavedení zlatých zrn trvá asi 5-10 minut a provádí je urolog, cestou přes konečník pomocí transrektální ultrazvukové sondy.

Plánování

Plánování

Na základě provedených vyšetření bude nádor prostaty přesně lokalizován. Výhodou protonové léčby rakoviny prostaty je přesné zacílení paprsku do nádoru, které tak ochrání zdravé tkáně, zvýší účinnost léčby rakoviny a minimalizuje vedlejší účinky. Naši experti z oddělení klinické fyziky společně s lékaři připraví podrobné ozařovací plány každému pacientovi na míru. Během 3 až 5 dnů je připraven individuální ozařovací plán, jehož výsledkem je detailní popis vlastní protonové léčby rakoviny prostaty, který určuje, z jakých směrů a jakou intenzitou bude paprsek nádor prostaty ozařovat.

Léčba

Léčba

Samotná léčba rakoviny prostaty probíhá ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Do Protonového centra docházíte na pravidelné návštěvy. V případě časného stadia rakoviny prostaty trvá léčba 5 ozařovacích dnů (ozařování podstoupíte každý druhý den), u pokročilého stadia karcinomu prostaty trvá léčba 19 až 21 dní (ozařování probíhá každý pracovní den).

Před každým ozařováním pomocí zlatých zrn zajistíme vaši správnou polohu i polohu prostaty, která bude stejná při každém ozařování, dále pečlivě překontrolujeme ozařovací plány a veškerá související data, podle nichž se celé ozařování řídí. Minimálně jednou týdně absolvujete konzultaci s lékařem, který s vámi probere průběh protonové léčby a zkontroluje váš zdravotní stav.

Během léčby rakoviny prostaty můžete dělat vše, jak jste byli zvyklí. Občas se můžete cítit trochu unavení, můžete pociťovat slabší proud moči či cítit častější potřebu močení nebo stolice, větší obtíže jsou ale během protonové léčby rakoviny prostaty vzácné.

KOLIK DNŮ LÉČBA TRVÁ?

Léčba je ambulantní a u pacientů s časným stadiem rakoviny prostaty trvá pouhých 5 pracovních dní (na ozařování docházíte obden). Léčba ostatních stádií rakoviny prostaty potrvá maximálně 21 pracovních dní. Protonová léčba má minimum vedlejších účinků a není bolestivá. Samotné ozařování trvá několik málo minut.

Během dne můžete dělat vše, jak jste zvyklí – nejste ničím omezeni, můžete pracovat, chodit na procházky, za kulturou, věnovat se dětem nebo vnoučatům. Občas se můžete cítit trochu unavení, jako třeba po lehkém cvičení, nebo pocítíte větší potřebu močení.

kolik dnů léčba trvá?

MŮŽE SE MI NEMOC VRÁTIT?

Riziko návratu rakoviny prostaty je po protonové léčbě téměř nulové.

Naproti tomu po operaci se onemocnění navrací u 10 % pacientů s časným stádiem a dokonce u 30 % pacientů s pokročilým stádiem. V případě běžného ozařování je to 8 %. Jak vidíte návrat nemoci je u běžných metod velkým problémem. Po léčbě protonem u nízce rizikového karcinomu prostaty byl zaznamenán relaps nemoci pouze u 1 % pacientů.

může se mi nemoc vrátit?

Chcete více informací o léčbě rakoviny prostaty?

‹ Zpět

Prostata

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde