Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Prostata

Poznejte svou cestu

Co musíte vědět o rakovině prostaty

Důležité informace mající vliv na váš budoucí život

Dostatek informací o léčbě

Pro správné rozhodnutí jsou důležité informace o výsledcích léčby, pro kterou se rozhodnete. Nesmíte zapomenout, že vaše rozhodnutí podstatně ovlivní váš další život. Naši lékaři i celý tým Protonového centra jsou připraveni odpovědět na všechny vaše otázky předtím, než učiníte rozhodnutí.

Léčebné metody a vedlejší účinky

Pro vaše rozhodnutí doporučujeme se důkladně informovat, jaké jsou dnes léčebné metody rakoviny prostaty, jaká je v jejich případě úspěšnost vyléčení a s jakými vedlejšími účinky jsou spojeny. Vedlejší účinky mohou ovlivnit kvalitu vašeho života po léčbě, jelikož v případě rakoviny prostaty přináší každodenní omezení díky inkontinenčním problémům (neudržení moči a nutností opakované výměny plen během dne), omezení způsobené impotencí a mají vliv na ztrátu sexuálních aktivit.

Víte, že mezi hlavní nežádoucí účinky spojené s léčbou rakoviny prostaty patří:

Erektilní dysfunkce neboli impotence

Pojmem erektilní dysfunkce se označují u mužů přetrvávající potíže při dosahování a udržení erekce dostatečné pro úplný pohlavní styk. Často je, ne úplně správně, používán výraz impotence. Řešením pro zachování sexuálního života je protonová léčba.

Inkontinence

Inkontinence je nedobrovolný únik menšího či většího množství moči, který je pro pacienta či jeho blízké společenským i hygienickým problémem. Pro aktivního muže je trvalé nošení hygienických pomůcek zásadní komplikací. Pokud se chcete vyhnout nošení inkontinenčních pomůcek (plen), řešením je protonová léčba.

Setkání s našimi zkušenými odborníky

Co kdybychom vám nabídli možnost setkání s předními světovými odborníky na rakovinu prostaty, abyste diskutovali o své diagnóze a možnostech? Termín setkání si domluvte u našich koordinátorek léčby

Naši odborníci sdílejí výsledky léčby z celého světa

Naši odborníci sdílejí výsledky léčby rakoviny prostaty u více než 100 000 pacientů z celého světa, kteří byli odléčeni v průběhu posledních 15 let. S našimi lékaři máte možnost konzultovat základní informace o protonové terapii, výsledky léčby ze světových protonových center. Domluvte si termín setkání s našimi koordinátorkami na telefonním čísle +420 222 998 989. Naše výsledky a postupy léčby rakoviny prostaty jsou světově uznávané, podrobnosti naleznete zde.

Diskutujte o své léčbě

Diskutujte vše, co jste se o vaší nemoci dozvěděli se svým lékařem, rodinou a přáteli. Udělejte informované rozhodnutí při výběru své léčby rakoviny prostaty. Na jakékoliv dotazy vám ochotně odpoví koordinátorky na telefonním čísle +420 222 998 989 nebo prostřednictvím chatu na našich webových stránkách. Další informace o protonové terapii se dozvíte na vstupním vyšetření. Termín vstupního vyšetření si můžete sjednat také u našich koordinátorek.

Návrat rakoviny

Odborný název pro návrat rakoviny je relaps, tedy opětovné známky nemoci, která nebyla bezprostředně po léčbě prokazatelná. Řešením, jak zabránit návratu nemoci, je protonová léčba.

Léčba rakoviny prostaty – prevence je základ.

Rakovina prostaty je nejčastější onkologické onemocnění u mužů

Rakovina prostaty je reálnou hrozbou pro tisíce českých mužů. Každý rok jich onemocní až 7 000. Rakovina prostaty je tak nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Přestože roste většinou pomalu a obvykle je dobře léčitelná, podlehne jí přibližně každý pátý muž. Proto je základem úspěšné léčby přijít včas.

Riziko roste s věkem

Riziko, že muži onemocní rakovinou prostaty, roste s přibývajícím věkem. Jestliže porovnáme počet nových případů za rok na 100 tisíc osob, tak ve věkové skupině 40-50 let je to 10 nových případů za rok, ale ve věkové skupině 60-70 let je to již 454 nových případů za rok.

Riziko roste s věkem

Požádejte o vyšetření PSA

Díky testu PSA jsme schopni zachytit rakovinu prostaty již v časném stádiu, v době, kdy ji nelze prokázat žádnou jinou metodou. Hlavní přínos spočívá v tom, že nádor zachycený včas můžeme úspěšně léčit a v mnoha případech zcela vyléčit. Test PSA odebraný po 40. roce věku nám dnes umožňuje dokonce i předpovědět riziko, že muž bude mít v budoucnu rakovinu prostaty. Požádejte svého praktického lékaře nebo urologa o provedení testu PSA.

Nezapomínejte na prevenci

Stejně jako u jiných onkologických onemocnění je i u rakoviny prostaty klíčová prevence. Po padesátce by proto mělo být samozřejmostí, že si každý rok zajdete na vyšetření k urologovi. Ten, kdo má mezi pokrevními příbuznými někoho, kdo již onemocněl rakovinou prostaty, měl by prevenci věnovat ještě větší pozornost a raději se nechat vyšetřit již ve 40 letech.

Test PSA upozorní na riziko

Nejčastějším způsobem jakým se rakovina prostaty prokáže, je sledování hladiny PSA v krvi. Jedná se o hodnotu tzv. prostatického specifického antigenu (zkratka PSA). Jestliže je hodnota PSA v krvi zvýšená, neznamená to, že máte rakovinu, ale váš lékař by měl tuto hodnotu sledovat a také nechat odebrat z prostaty vzorek (tzv. biopsii), která přítomnost rakoviny potvrdí.

Objednejte se na urologické vyšetření

Pokud zaznamenáte bolesti či pálení při močení, přítomnost krve v moči nebo spermatu, navštivte svého praktického lékaře nebo urologa. Může se jednat o příznak rakoviny prostaty. Neváhejte a objednejte se na urologické vyšetření. Jestliže nemáte svého urologa, obraťte se na naše koordinátorky léčby, které vám navrhnou vhodné termíny u našich odborníků. Kontaktuje je, prosím, na čísle +420 222 998 989.

Protonová terapie je dostupná v ČR

Pokud vám byla diagnostikována rakovina prostaty, máte na rozdíl od zahraničních pacientů výhodu, protože můžete při výběru léčebné metody zařadit i volbu protonové terapie. V ČR máte protonovou léčbu k dispozici v našem moderním a světově respektovaném protonovém centru.

Dobrá prognóza při zjištění včas

Vaše celková šance na vyléčení rakoviny prostaty závisí především na tom, v jakém stadiu vám bylo onemocnění zjištěno. Jestliže se rakovinu prostaty podaří odhalit brzy, již v časném stadiu, umožňuje protonová terapie vyléčit až 99 % pacientů. Protonová léčba je ambulantní, není potřeba hospitalizace jako v případě operace, a navíc jsou minimalizována rizika vzniku nežádoucích účinků léčby.

Chcete více informací o léčbě rakoviny prostaty?

‹ Zpět

Prostata

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde